Przez piekło do nieba. “Podróż Cilki” Heather Miller

II wojna światowa to czas wielkich bohaterów, spektakularnych zwycięstw, ale i przegranych. O nich możemy przeczytać najczęściej. Jednak to też czasy, w których miały miejsce indywidualne, ciche tragedie, które rozgrywały się w zaciszach domów, piwnicach, anonimowo. Takie historie trzeba wydobywać dla potomnych, by przedstawiać tamten tragiczny moment w historii świata jak najpełniej. Temu celowi z pewnością służy książka Heather Morris pt. “Podróż Cilki“, która jest kontynuacją bestsellerowej powieści “Tatuażysta z Auschwitz”.

Pierwszy krąg piekła

Cilka to Cecylia Klein, piękna żydówka, która za swoje pochodzenie trafia do obozu koncentracyjnego. Tam, dzięki swojej nieprzeciętnej urodzie, ale wbrew swojej woli, zyskuje powodzenie u hitlerowskich oprawców i zostaje ich kochanką. Po wojnie, chociaż nie była ani kolaborantką, ani nie czerpała korzyści finansowych z tego, jak żyła, bo chciała jedynie odzyskać wolność, została osądzona jak zbrodniarka, w rezultacie czego trafia do kolejnego piekła – do łagru w Workucie. Wyrok – piętnaście lat.

Drugi krąg piekła

Gułag skazuje ją na kolejne cierpienia. Niewyobrażalnie ciężka praca, podłość ludzka i niehumanitarne warunki życia znowu wystawiają Cilkę na próbę. Mimo momentów załamania odzyskuje siły, by przetrwać każdy kolejny dzień, z czasem wokół niej pojawiają się życzliwi ludzie, okazujący jej wsparcie. Pojawi się również miłość, która rozkwita w tej nieprzyjaznej przestrzeni wbrew wszelkim prawom logiki. Ale czy cała ta historia nie jest nieco absurdalna? Ciężko sobie wyobrazić, że na tak ogromne cierpienia skazuje dziewczynę jej… uroda. To ona wydaje na nią wyrok.

Odrobina nieba

Książka “Podróż Cilki” siłą rzeczy porównywana będzie do “Tatuażysty z Auschwitz”. Tematem obu książek jest wojna i cena, jaką należało ponieść, by przeżyć i odzyskać upragnioną wolność. Są to jednak inne historie, a przez to – i inny język, inny styl. Zamiast wartkiej powieści, mamy historię pełną licznych opisów miejsc, sytuacji i osób, dobrych i złych. Autorka skupia się też na decyzjach bohaterki, a także na tym, co motywowało Cilkę do ich podejmowania. Przeżycia dziewczyny są tak sugestywnie opisane, że łzy same cisną się do oczu… Cierpieniem i bólem przepełnione jest nie tylko ciało dziewczyny, ale i jej wnętrze. Młode, niewinne ciało zostało skalane wielokrotnie przez hitlerowców, co spowodowało odebranie kobiecie godności i wiary w siebie. Ta kobieca perspektywa doświadczeń wojennych będzie szczególnie poruszająca dla żeńskiej części czytelniczek. A mężczyznom pozwoli przekonać się, ile może wytrzymać delikatna kobieta w brutalnym świecie.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com